- Szczoteczki soniczne do twarzy – codzienna pielęgnacja czy okazjonalne oczyszczanie?
- Zimne odcienie koloryzacji włosów – jak dobrać idealny kolor dla chłodnej karnacji?
- Skuteczna pielęgnacja cery: jak ukoić podrażnioną skórę twarzy
- Wyjątkowe Kolekcje Mebli Drewnianych: Ponadczasowy Design dla Twojego Domu
- Internet Symetryczny: Ewolucja Łączności Cyfrowej w Dzielnicach Wrocławia
Przetoka nerkowa
Przezskórna przetoka nerkowa jest jednym ze sposobów czasowego ponadpęcherzowego odprowadzenia moczu. Zazwyczaj wytwarza się ją w celu ratowania życia chorego lub jako przygotowanie to jego właściwego leczenia (operacyjnego czy zachowawczego). Tradycyjny sposób wytwarzania przetoki nerkowej z operacyjnym odsłonięciem nerki, (zwłaszcza u chorych w ciężkim stanie ogólnym, wobec braku czasu na przygotowanie do operacji), jest postępowaniem poważnie obciążającym. Niestety może wiązać się z możliwością wystąpienia dodatkowych powikłań pooperacyjnych. Wprowadzenie ultrasonografów, umożliwiło bezoperacyjne wytworzenie przetoki nerkowej. Pod kontrolą obrazu ultrasonograficznego wprowadza się przezskórnie cienką igłę z mandrynem do układu kielichowo miedniczkowego nerki, rozszerza się kanał wkłucia odpowiednim rozszerzadłem na prowadniku, a następnie wprowadza się do specjalny cewnik prosty lub skręcony na końcu z licznymi otworami umożliwiającymi dobry odpływ moczu z nerki. Można również do tego celu wykorzystać cienki cewnik Foleya. Przyszycie cewnika do skóry oraz kontrola radiograficzna przetoki kończy kilkunastominutowy zabieg.
Grupy pacjentów
Pierwsza grupa to chorzy, u których ze względu na ich stan trzeba wytworzyć przetokę marki są natychmiast, a druga to chorzy, których można przygotować planowo do operacji. Typowymi wskazaniami do natychmiastowego wytworzenia tego rodzaju zabiegu w grupie 1 są chorzy w złym stanie ogólnym z kamicą moczową utrudniającą bądź uniemożliwiającą odpływ moczu z wodonercza, często powikłanym posocznicą i mocznicą.
Drugą grupę stanowią chorzy z narastającą mocznicą z powodu nacieków nowotworowych dolnych odcinków moczowodów, chorzy ze zwężeniami swoistymi i nieswoistymi moczowodów oraz chorzy, u których wytworzono przetokę nerkowa jako wstęp do przezskórnego usuwania kamieni nerkowych.
Przed przystąpieniem do badania ultrasonograficznego należy zawsze wykonać zdjęcie przeglądowe nerek i pęcherza oraz urografię, jeżeli stężenie mocznika nie przekracza dopuszczalnych wartości. U wszystkich chorych, również z mocznicą, należy wykonać badanie renoscyntygraficzne z podaniem diuretyku przed i po badaniu, co umożliwia obiektywną ocenę wydolności miąższu nerkowego oraz stopnia zastoju moczu. Ułatwia to kwalifikację chorych do wytworzenia tego rodzaju zabiegu i ocenę czynności odblokowanej nerki, pozwalającą na podjęcie decyzji o dalszym sposobie leczenia. Brak możliwości bezpośredniej kontroli drogi wkłucia i oceny wielkości miejscowego krwawienia ogranicza zastosowanie tej metody u niektórych chorych z zapalnymi zmianami miąższu w przebiegu ropnego śródmiąższowego zapalenia nerek, nowotworami nerek oraz z zaburzeniami krzepliwości krwi.
Jak widać przeróbka nerkowa może być prostym i niezagrazajacym życiu zabiegiem wykonywanym w określonych warunkach i z określonych powodów. Nie trzeba się jej wstydzić, a sam zabieg dla doświadczonego lekarza to rutyna. W końcu nasze zdrowie jest najważniejsze i nie ma się nad czym dłużej zastanawiać